Kako postaviti sunčanu elektranu na krov objekta u vlasništvu grada

 ZGRADOnačelnik.hr, u suradnji s Udrugom gradova i stručnim partnerima, izradio je priručnik za djelatnike gradskih uprava o proizvodnji električne energije na gradskim zgradama.

Gradski objekti poput vrtića, škola, kazališta, knjižnica, sportskih dvorana i zgrada komunalnih tvrtki idealni su za ugradnju sunčanih elektrana. Hrvatska, kao članica EU, obvezala se dekarbonizirati zgrade do 2050. godine. Javne zgrade troše 40% energije i proizvode 36% emisija CO2, što čini njihovu obnovu ključnom za postizanje energetske učinkovitosti.

Priručnik pod nazivom “(O)SUNČANI KROVOVI HRVATSKIH GRADOVA” nudi detaljne informacije i korake za ugradnju sunčanih elektrana. Obuhvaća sve faze, od energetske obnove krovišta do izgradnje i korištenja sunčane elektrane, te sadrži QR kodove za dodatne informacije.

Partneri u izradi priručnika su REGEA, Zelena energetska zadruga, FZOEU, Europska komisija u Hrvatskoj, Zaklada Konrad Adenauer Stiftung, Grad Zadar i Grad Karlovac. Priručnik, koji ima 64 stranice, ističe primjere gradova koji su uspješno implementirali sunčane elektrane.

Teme u priručniku uključuju vrste sunčanih elektrana, modele obračuna proizvedene energije, korake ugradnje, financiranje, te pozitivne primjere iz Karlovca, Križevaca, Novog Marofa, Zadra i Zagreba.

Ovaj priručnik namijenjen je gradskim upravama i građanima, pružajući stručne informacije o načinima i modelima ugradnje sunčanih elektrana na gradske objekte.

Za više o ovoj temi posjetite web stranicu ZGRADOnačelnik.hr

Preuzmite priručnik u VELIKOM ili MALOM formatu